Ingrid si Szaby, campioni nationali la alergare montana lunga distanta

Toți sportivii FubyShop au răspuns prezenți la prima ediție a Campionatelor Naționale de Alergare Montană pe distanță lungă, de la Dămuc, Neamț, Ingrid Mutter și Istvan Szabolcs fiind desemnați primii campioni ai acestei competiții.

Ingrid, așa cum noi ne așteptam, a terminat pe primul loc Campionatul Național de Alergare Montană, devenind astfel prima campioană din istoria acestei competiții. ”A fost fain traseul, păcat că nu a fost și o concurență mai mare, am fost doar cinci fete. Mi-a plăcut cursa, am alergat și să iasă un antrenament bun”, ne-a spus Ingrid, sportiva noastră terminând după 3 ore, 25 de minute și 29 de secunde.

Trei dintre băieții FubyShop au terminat cursa, din păcate Silviu Bălan fiind nevoit să abandoneze. ”Este prima dată când nu termin o competiție. Am o întindere la spate care m-a făcut varză pe coborâre”, a explicat sportivul din Săcele.  Szaby a venit primul (2.52.16), pe trei ajungând un alt sportiv FubyShop, Cristian Moșoiu (2.53.44). ”Până la urmă a fost bine. Zic asta pentru că am pierdut traseul, și eu și Ionuț, pe la kilometrul 10. Aveam viteză la vale și nu am văzut marcajul. Atunci aveam 1 minut în spatele primilor doi, iar când am revenit pe traseu distanța se mărise la 3 minute jumătate. A urmat o «vânătoare», iar pe ultima urcare am dat totul sau nimic. E a doua cursă la care greșesc traseul și culmea pe amândouă le-am câștigat”, ne-a spus Szaby. ”În mare a fost bine pentru că am prins podiumul, dar m-am ofticat că am pierdut locul doi pe final. M-am încurcat cu finișul, nu era voluntar să îndrume acolo și așa am pierdut. Dar, totuși, sunt fericit pentru rezultat. Cred că a fost cea mai grea cursă a mea din acest sezon”, a adăugat Cristi care alături de CSA Steaua, echipă antrenată de prietenul FubyShop, Ionuț Gălițeanu, pentru care a alergat și Ionuț, a terminat pe primul loc. ”Bucuros că fac parte din echipa campioană, dar sunt foarte obosit după o cursă foarte grea pentru mine”, a spus și Ionuț, sosit al 5-lea, după 2.59.29.

Data Adaugarii: 25-09-2018